dogum oncesi genetik tani

Preimplantasyon Genetik Tanı (PGD-PGT)

sol_gorsel

Son yıllarda genetik bilimindeki gelişmeler, henüz gebelik oluşmadan, yardımcı üreme teknikleriyle laboratuvar koşullarında elde edilen embryoların incelenmesi sayesinde, kromozomal ya da genetik olarak sağlıklı embryoların seçilerek, anne rahmine verilmesine olanak tanır.

PGT, genetik geçişli hastalık taşıyıcısı veya genetik geçişli hastalığa sahip çocuğu olan çiftlerde, sık düşük yapan kadınlarda, anne adayının yaşının ileri olduğu durumlarda, daha önce defalarca yardımcı üreme teknikleri uygulanmış olmasına rağmen gebelik elde edilememiş vakalarda ve şiddetli erkek infertilitesinin olduğu vakalarda uygulanmaktadır.

PGT , B-talasemi ( akdeniz anemisi), kas hastalıkları, kistik fibrozis, hemofili, fankoni anemisi gibi birçok hastalığın önceden tanınmasına olanak sağlarken diğer yandan doku grubu örneklemesiyle hasta çocuğu olan ailelerde, doku grubu hasta çocukla uyumlu embryoların seçilebilmesine olanak sağlar. Bu şekilde sağlıklı doğan çocukların kordon kanındaki kök hücrelerin veya kemik iliğinin kullanılması ile hasta çocuklar için tedavi imkanı sağlanmış olur.

Bilmek istedikleriniz

Reklamlar

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: