erken dogum

Erken Doğum

 Erken doğum ya da preterm doğum 37 gebelik haftasının tamamlanmasından önce doğumun gerçekleşmesi olarak tanımlanırken, “erken doğum tehdidi” doğum ağrılarının yine 37 haftadan önce başlamasıdır.

  
  
NEDENLERİ VE RİSK FAKTÖRLERİ:

Bebeklerin erken doğması birçok nedene bağlı olabilir. En önemli nedenlerden biri çoğul gebeliktir.Vajina ve idrar yolu enfeksiyonları, amniyon sıvısının fazla (polihidroamnios) olması, rahmin yapısal anormallikleri, rahim iç tabakası içine kanamalar, genetik faktörler, doğumu başlatan fizyolojik mekanizmaların erkenden tetiklenmesi erken doğumun en sık rastlanan sebepleri arasındadır. Zarların doğum eylemi başlamadan açılmasına (suların erken gelmesi) Erken Membran Rüptürü adı verilir. Zarların açılması erken doğumların önemli bir nedenidir. Anne adayının hayatının tehlikede olduğu ve gebeliğin bu tehlikeyi arttırdığı durumlarda anne adayının hayatını kurtarmak amacı ile bir erken doğum söz konusu olabilir. Bu doğum sezaryen veya suni sancı verilerek normal doğum şeklinde olabilir. Benzer şekilde bebeğin anne karnında durmasının içinde bulunduğu sıkıntıyı arttırabileceği ve bebeğin kaybedilme riskinin yüksek olduğu durumlarda da yine erken doğuma karar verilebilir.

Canlı doğan prematüre bebekler yoğun bakım ünitelerinde gerekli koşulların sağlanmasıyla yaşayabilmektedir. Prematüre bebek ölümlerinin başlıca nedenleri arasında solunum sorunları, enfeksiyonlar, beyin ve akciğer kanamaları sayılabilir.

 Risk altındaki anne adayları :

• Erken yaş (<16) ve ileri yaş(>35) gebelik
• Çoğul gebelikler
• Daha önce düşük ya da erken doğum yaşayanlar
• Çok doğum yapmış olanlar
• Hipertansiyon
• Sigara kullanımı
• Sistemik hastalık ve enfeksiyonu olan gebeler
• Hipertansiyonun olması
• Hamileliğinde vajinal kanama sorunu olanlar
• Stres altında ve yoğun çalışma şartları altında çalışanlar
• Düşük gelir grubundan olan hastalar

TANI:

Tanı vajinal muayenede rahim açıklığının saptanması, suların geldiğinin tespit edilmesi ve NST’de rahim kasılmalarının görülmesi ile konur. Erken doğumdan şüphelenildiğinde ilk yapılacak iş vajinal muayene ile rahim ağzında bir açıklık olup olmadığının saptanmasıdır. Aynı esnada zarların yırtılıp yırtılmadığıda kontrol edilmelidir. Daha sonra ultrasonografi ile bebeğin durumu değerlendirilir. Eğer rahim açıklığı 4 santim ya da daha fazla ise erken doğumu 24-48 saatten daha fazla geciktirmek çoğu zaman mümkün olmamaktadır.

TEDAVİ:

 Tanı konduktan sonra tedavi tıbbi olarak yapılır. Gebe hastaneye yatırılarak serum içine konulan ilaçların yardımıyla doğum eylemi durdurulmaya çalışılır. Rahim kasılmaları durdurulduktan sonra ağızdan alınan ya da fitil şeklinde kullanılan ilaçlar ile tedaviye devam edilir. Bu tedaviye tokoliz adı verilir.Kasılmalar çok şiddetli değilse ve açıklık 4 santimetreden daha az ise ağızdan kullanılan ilaçlar denenebilir.Gebeliğin devam etmesinin anne ya da bebeğin hayatını tehlikeye atacağının düşünüldüğü durumlarda tokoliz uygulanmaz. 34 haftadan sonra tokoliz uygulanması tartışmalı bir konudur. Kullanılan her grup ilaç farklı yan etkilere sahiptir bu nedenle erken doğum tehdidi tanısının dikkatli konulması, eğer bebek gelişimini büyük ölçüde tamamlamış ise 37 haftadan küçük de olsa eylemin normal seyrine bırakılması önerilebilir.

Bilmek istedikleriniz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: