human papilloma virus

HPV Nedir?

 100’den fazla türü bulunan ,bazı türleri cinsel yolla bulaşabilen, kadın ve erkeklerde genital siğillere ve vücudun değişik yerlerinde kansere neden olabilen bir virüstür.HPV tip 6 ve 11 genital siğillerin %90’ından, tip 16 ve 18 ise rahim ağzı kanserinin %70’inden sorumludur.Kısaca tüm dünyada kadın kanser ölüm nedenlerinden ilk sıralarda yer alan rahim ağzı kanserinin bilinen en önemli sebebi cinsel yolla bulaşan HPV enfeksiyonudur.Belli aralıklarla yapılan pap-smear kontrolleri rahim ağzı kanseri taraması ve erken tanısında oldukça etkilidir.Bununla birlikte son zamanlarda sıkça söz edilen HPV aşısının rahim ağzı kanserine karşı koruyuculuğu kanıtlanmıştır.

 

    

 

HPV Aşısı Nedir?

 

 10.000’den fazla kişide yapılan çalışmalar sonucu 2000 yılında HPV virüsünün en çok hastalık yapan 4 tipine(tip 6,11,16,18) karşı bir aşı geliştirildi.2006 yılında ABD’de FDA onayınını aldı ve daha sonra Avrupa’da da kullanıma başlandı.Ülkemizde de Nisan 2007’den beri iki ayrı firmanın ürettiği 2 değişik aşı kullanılmaktadır.

FDA 9-26 yaş arası virüs ile karşılaşmamış tüm kadınların aşılanmasını önermektedir.Aşı 0.,2.ve 6. aylarda olmak üzere toplam 3 doz şeklinde yapılır.5 yıllık koruyuculuğunun tam olduğu gösterilmiştir.5 yıl sonrasını değerlendirmek için ileri çalışmalar gerekmektedir.

Aşılama öncesi cinsel hayatı başlıyanlarda HPV tiplemesi için rahim ağzından örnek alınmalıdır.HPV tip 6,11,16,18 saptanmayan kadınlara aşı önerilr. Aşı sadece koruyucu amaçlı yapılır.Tedavi edici etkisi yoktur.Tüm tiplere karşı olmadığından aşılanan kişi yıllık pap-smear takiplerine devam etmelidir.

Gebelerde yeterli veri olmadığından aşı önerilmez.Ancak gebe olduğunu öğrenen aşı yaptırmış kadına tıbbi küretaj da önerilmez.2. ve 3. dozlar gebelik sonrasına ertelenir. Aşının üretildiği ABD’de 3 dozun toplam maliyeti 360 dolardır.Bu da rahim ağzı knseri ölümlerinin sık olduğu geri kalmış ülkeler için oldukça yüksek bir maliyettir.

Bilmek istedikleriniz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: