tup bebek

 AŞILAMA

Aşılama (Sun’i dölleme, intrauterin inseminasyon) işleminde, erkekten alınan spermlerin (erkek hücreleri) laboratuarda yıkama ve ayrıştırma işleminden sonra, içlerinden hareketli olanlar doktor tarafından çok ince ve özel bir tüp yardımıyla doğrudan rahimin içerisine yerleştirilir.Bu işlem için anestezi uygulamasına gerek yoktur.

Bu yöntemin kullanıldığı çeşitli kısırlık tipleri mevcuttur. Bunlar sırası ile; spermlerin yapılan cinsel ilişki sonrası rahim ağzını geçemediği durumlar, gebe kalamamaya yol açan hiç bir neden bulunamaması durumu, Erkekte spermlerin sayı ve kalite olarak düşük olduğu durumlar, kadının bağışıklık sisteminin erkeğin spermlerine öldürücü etki yaptığı durumlardır.

Aşılama tedavisi her hangi bir yumurtalıkları uyarıcı tedavi olmaksızın kadında normal yollardan yumurta gelişimini ultrasonografi ile takip ederek uygulanabileceği gibi yumurtalıkların hormonal ilaçlar (ağızdan alınan hap veya enjeksiyon tedavileri ) ile uyarılmaları şeklinde yapılabilir. Yeterli yumurta gelişimi ultrason yardımı ile tespit edildikten sonra, yumurtanın içinde bulunduğu kist sıvısını çatlatıcı bir iğne uygulanır.

Takip eden 36. Saatte aşılama yapılır. Bazı hekimler başarı oranını arttırmak amacıyla 24 ve 48. Saatlerde olmak üzere iki aşılama uygulayabilmektedir. Bu tedavi sonrası deneme başına gebelik oranı %10-17 arasında kısırlık nedenine göre değişmektedir. Üç kez yumurta gelişminin teyit edildiği ve aşılama uygulanan olgularda gebe kalabilme şansı maksimum olup bundan sonraki denemelerde yeterli başarı oranı sağlanamamaktadır. Bu nedenle öerilen aşılama sayısı üç olup üç aşılama tedavisine rağmen gebe kalamayan olgular daha ileri teknoloji gerektiren yardımcı üreme tekniklerine (tüp bebek) yönendirilmelidir.

 

 

 

 

TÜP BEBEK

 Bu tedavi yönteminde verilen tedavi ile yumurtalıklar uyarılır, geliştirilen çok sayıda kadın üreme hücresi cerrahi olarak toplandıktan sonra laboratuar ortamımda erkek üreme hücreleri ile (sperm) bir araya getirilir (IVF) veya mikroenjeksiyon işlemi ile spermin yumurta içine bir iğne vasıtası ile girdirilmesi (döllenme) sağlanır.

Döllenmiş olan yumurtalar (embryo) embriyolog tarafından gelişim açısından takip edilerek içlerinden en iyi kalitede olanlar yumurta toplama işlemini takip eden 2-5 gün içerisinde kadın hastalıkları ve doğum doktoru tarafından özel bir kateter (iletici boru) yardımıyla rahim içerisine yerleştirlmektedir ( embriyo transferi).Transfer edilecek embryo sayısı kısır çiftin yaş, evlilik süresi, kısırlık nedeni gibi faktörlere bağlı olarak 1-5 adet arasında değişmektedir.

Ülkemizde sıklıkla 2-3 embryo trasferi uygulanmaktadır. Transfer işlemi için anestezi gerekmemektedir. Eğer çok sayıda embryo gelişimi mevcutsa bu embroyolardan transfer için seçilenler dışındakiler çiftlerin arzusu üzerine dondurulabilir. Birinci deneme sonrası gebelik elde edilemezse daha önce dondurulmuş olan embryolar çözülerek ikinci deneme daha kısa ve ucuz maliyetle denenebilir. Yumurtalıkların uyarılması ortalama 10-15 günlük bir süreçtir. Bu süre esnasında yumurtaların gelişimi ultrasonografi ve kan testleri ile olmaktadır.

 Tüp bebek uygulaması için üç ve üzerinde yumurta geşlişimine ihtiyaç duyulmaktadır. Yeterli gelişim ağlandığında yumurtalar çatlatılır ve takip eden 36. saatte yumurta toplama işlemi gerçekleşitirilir. Embryo transferini takip eden 12. Günde kanda gebelik testi uygulanır. Tüp bebek tedavisini gerektiren durumlar sırası ile, tüplerin tamamen tıkalı olması, erkek kısırlığı, açıklanamayan kısırlık olguları, yumurta geliştirme ve aşılama tedavisine yanıt alınamamış kısırlık vakalarıdır. Tekrarlayan gebelik kayıpları, başarısız tüp bebek işlemleri ve çiftlerin bilinen bir genetik hastalığa sahip olmaları durumunda sağlam genetik yapıya sahip embryonun transfer edilebilmesi için PGD (embroyoların transfer edilmeden önce genetik açıdan değerlendirilmesi) ile birlikte tüp bebek uygulaması yapılabilmektedir.

Bilmek istedikleriniz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: